Został okrzyknięty przez “Classical Guitar Magazine” mianem muzyka „spektakularnego”, a jego interpretacje „zapierającymi dech w piersiach”. Jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Posiada w repertuarze utwory z różnych epok – od renesansu po kompozycje współczesne. Chce budować ciekawe, przekonujące i zaskakujące kreacje muzyczne, będące dla słuchaczy interesującą opowieścią.
Ma na swym koncie występy w jednych z najsłynniejszych sal na świecie. W wieku 23 lat zadebiutował w wiedeńskim Musikverein i w Shanghai Grand Theatre. W 2019 r. wykonał “Concierto de Aranjuez” z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Występował z recitalami w: Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W sumie można było go usłyszeć w ponad 20 krajach.
Duży wpływ na rozwój kariery miały zwycięstwa w konkursach. Obok pierwszego miejsca i nagrody publiczności w Antony (Paryż, Francja), najważniejszym z nich jest konkurs, zwieńczający drugą edycję programu EuroStrings. Odbywający się w 2019 r. w Londynie 2nd EuroStrings International Competition to jedyny europejski konkurs dostępny tylko dla zwycięzców takich zmagań, należących do platformy. Byli oni reprezentantami 12 krajów. Częścią nagrody jest trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.
W 2019 r. odbyła się premiera debiutanckiej płyty Mateusz Kowalski Classical Guitarist. Na niej znalazły się kompozycje: Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a i premierowo Assada i Schuberta (nowe opracowanie).
M. Kowalski urodził się w 1995 r. w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie (dyplom z wyróżnieniem). Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko (dyplom z wyróżnieniem). Został odznaczony medalem Magna cum Laude za wybitne osiągnięcia. Artysta uzyskał stypendium Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Koszalina i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa, takich jak: Masaki Sakurai, Karl-Heinz Roemmich i Hanson Yao.
Umiejętności doskonalił podczas licznych kursów i lekcji mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych muzyków jak: Sérgio Assad, Oscar Ghiglia, Zoran Dukić, Alvaro Pierri, Łukasz Kuropaczewski i Paul O’Dette.
Gitarzysta sprawdził się już wielokrotnie w roli pedagoga, udzielając lekcji mistrzowskich m.in. na festiwalach na Węgrzech, w Austrii czy Chinach. Od 2019 r. jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.